خرید و فروش خودروهای کارکرده و دست دوم
23
بهمن

خرید و فروش خودروهای کارکرده و دست دوم

 

با افزایش قیمت خودرو و کاهش قدرت خرید عمومی مردم و کمبود نقدینگی زیاد به صورت یک‌جا، افراد به خرید خودروهای قسطی تمایل بیشتری نشان می‌دهند. تا مدتی پیش فقط امکان خرید خودروهای اقساطی نو، آن هم از طریق شرکت‌های خودروسازی و یا موسسات لیزینگ وجود داشت و خرید و فروش خودروی کارکرده و دست دوم و یا خودروی صفر از دست افراد به صورت اقساطی ممکن نبود. اما این روزها شرایط به گونه‌ای است که افراد به خرید خودروهای دست دوم و کارکرده و یا صفر از دست افراد، بیشتر روی آورده‌اند و در صورتی‌ که بتوانند این خرید را به شکل اقساطی انجام دهند احساس بهتری را تجربه می‌کنند و توان خرید خودروی بهتری را خواهند داشت. لذا به تدریج بازار خرید و فروش خودروهای دست دوم اقساطی در حال رونق گرفتن است. اما در این مدل خرید خودرو، و با در نظر گرفتن این موضوع که احتمال دارد خودروهای دست دوم دارای مشکلات فنی و بدنه باشند، کارشناسی خودرو از جمله مواردی است که در این معامله اجتناب‌ناپذیر است. چون علاوه بر دریافت راهنمایی در مورد خرید خودرو، در فروش به قیمت واقعی و منطقی نیز به کمک افراد می‌آیند.

واقعیت این است که فروش خودروی دست دوم و کارکرده همان‌قدر برای فروشنده دغدغه ایجاد می‌کند که خرید آن برای خریدار. بنابراین هم برای فروش خودرو و هم برای خرید خودروی دست دوم، کافی است به جای مراجعه به مراکز شلوغ و پرتراکم، پشت سیستم کامپیوتر خود بنشینید؛ اطلاعات مربوط به خودروی خود را در سایت‌های خرید و فروش بارگذاری کنید، یا در سایت‌های مختلف با توجه به نیاز،  بودجه، شرایط و تسهیلاتی که فروشندگان برای فروش اقساطی ارائه کرده‌اند؛ طرح‌ها و آپشن‌های مختلف را ببینید و ارزیابی کنید. سپس با مالک خودروهایی که مورد پسندتان قرار گرفته مذاکره کنید.

خرید و فروس خودروی اقساطی

اما آیا تمام اطلاعاتی که مالک و یا فروشنده خودروی کارکرده به شما می‌دهند درست و صادقانه است؟

گام دوم که بسیار مهم است کارشناسی تخصصی خودرو است. لازم است خودرو را ببینید و از طریق یک کارشناس وضعیت سلامت آن را مورد بررسی قرار دهید. معمولاً  کارشناس خودرو، آن را از نظر سلامت بدنه و وضعیت فنی موتور و عملکرد مورد بازبینی قرار می‌دهد. برای استفاده از خدمات کارشناسی خودرو یا افراد خبره و متخصص که آشنا هستند کمک بگیرید و یا از طریق سایت‌های تخصصی خودرو و یا تعمیرگاه‌های مجاز و شناخته شده برای بررسی خودرو یاری جویید و پس از تایید رسمی کارشناس خرید خود را انجام دهید.

مراحل خرید شامل موارد زیر است:

  • تنظیم و امضای قول‌نامه
  • پرداخت بیعانه
  • مراجعه برای تعویض پلاک
  • مراجعه به محضر برای تنظیم سند و پرداخت مابقی وجه و تحویل مدارک خودرو

گاهی اوقات شرکت‌ها و موسساتی که خدمات فروش خودروی کارکرده را ارائه می‌کنند تسهیلاتی به خریداران می‌دهند. مزایای خرید از شرکت‌های رسمی فروش اقساطی خودرو این است که خریدار می‌تواند طرح‌های مختلف تسهیلات را بر اساس شرایط خود بررسی و انتخاب کند. هم‌چنین این شرکت‌ها اکثرا به خاطر معرفی نام و برند خود مراحل کارشناسی فنی را هم به عنوان خدمات ارائه می‌کنند و گارانتی شرکتی بر اساس نظر کارشناس خود ارائه می‌کنند. خدمات حقوقی و عقد قولنامه محضری نیز از مزایایی است که می‌توان به خدمات این موسسات اضافه کرد.

خرید و فروش خودروس دست دوم